Увага! Амброзія полинолиста!

Амброзія полинолиста – один з небезпечних карантинних організмів, через свою виняткову шкодочинність та негативний вплив на здоров’я людей амброзія посідає одне з перших місць серед злісних бур’янів.

З дня на день вже почнеться сезон, який для частини людей є справжнім пеклом – період цвітіння амброзії. Але вже зараз вона підступно захоплює землі, винищує інші рослини. Тому боротьба з нею має розпочинатися вже зараз.

Це одна з найнебезпечніших, та найбільш карантинних рослин нашого регіону. Цей бур’ян засмічує все – поля, парки, городи, придорожні ділянки, витісняючи звідти все. Але особливо полюбляє смітники та пустирі. Надмірно висушує і виснажує ґрунти, при великому забур’янені культурні рослини гинуть. Амброзія полинолиста відзначається великою біологічною активністю, вона здатна заглушити та витіснити не тільки культурні, а й дикорослі рослини, захоплюючи таким чином нові земельні ділянки і площі. Спостерігаючи за амброзією, можна сказати, що вона справжній “зелений агресор”, успішно витісняє злаки, подорожник, ромашку, череду та рослини, які прикрашають ландшафт. Одна рослина може давати 30-40 тис. насінин, які здатні проростати впродовж 40 років. І саме цей пилок – один з найсильніших алергенів, від чого страждає величезна кількість людей.

За несприятливих умов вона зустрічається рідше, насіння продукує менше, але все ж зберігається як вид.

Пилок амброзії викликає в людей захворювання на поліноз: спостерігається втрата працездатності, з’являється набряк слизових оболонок очей і верхніх дихальних шляхів, розвивається астма. Алергени, що містяться в листі, викликають дерматити. В пилку амброзії містяться особливі білки – антигени Е і К, які через слизову оболонку потрапляють до лімфи і крові, спричиняючи захворювання.

Враховуючи велику шкоду амброзії полинолистої як для сільського господарства, так і для здоров’я людей, боротьба з нею є одним з найважливіших завдань всіх землекористувачів.

Власники (користувачі, балансоутримувачі) об’єктів благоустрою зобов’язані знищувати систематично і своєчасно бур’яни. Те саме стосується і приватних підприємств. Поза межами міста допускається використання гербіцидів. При цьому скошена трава в карантинних ділянках має бути спалена або подрібнена і утилізована у санітарних ямах. Невиконання цих умов тягне за собою штраф. До речі, те саме стосується і мешканців міста та сіл – за свої приватні прибудинкові території та городи вони мають відповідати самі і вчасно виявляти та знищувати амброзію, інакше це загрожує штрафом.

Головне управління Держпродспоживслужби в Черкаській  області закликає землевласників, землекористувачів та територіальні громади долучитись до заходів боротьби з амброзією полинолистою на території Черкаської  області. Дуже важливо знищувати амброзію там, де ви живете, працюєте або навчаєтесь.