Більшість українців сьогодні шукають роботу за кордоном — самостійно або через агенції. Інколи вони мають успіш ні історії пошуку роботи та працевлаштування, однак часто потрапляють в дуже неприємні життєві ситуації, ризикують власним здоров’ям та життям.
30 липня відзначається Всесвітній день протидії торгівлі людьми. У сучасному світі ця проблема все ще залишається актуальною. Тому потрібно знати як убезпечити себе від ризиків , які можуть виникти.
Метою торгівлі людьми може бути:
- трудова експлуатація
- сексуальна експлуатація
- використання у проституції та порнобізнесі
- примусове жебрацтво
- примусове втягнення у злочинну діяльність
- примусове вилучення органів
- продаж дитини
- сурогатне материнство
Торгівля людьми — це купівля та продаж чоловіків, жінок і дітей з метою подальшої експлуатації всередині країни та поза її межами.
Існує така думка чи міф, що торгівля людьми — це проституція.
Це лише один з видів та способів експлуатації людей. Сучасне рабство може використовувати людину для роботи на будівництві, на шкідливому виробництві, навіть як донорів органів.
Проблема торгівлі людьми стосується не лише молодих жінок. Дорослих чоловіків і хлопчиків-підлітків використовують на примусових роботах, а літніх та молодих жінок примушують виконувати господарську роботу.
Багато жертв торгівлі людьми мають неповну або повну вищу освіту, більшість з яких — городяни. Ними можуть стати бухгалтери, медсестри, вчителі, льотчики, інженери — кожен із вас.
Вербувальниками найчастіше стають знайомі вам люди, тобто ті, яким ви довіряєте.
Виїжджаючи за кордон для роботи, навчання або як турист, ви наражаєте себе на небезпеку, якщо не володієте повною і точною інформацією. Перед від’їздом дізнайтеся більше про правила та закони країни призначення, де можна отримати інформацію і допомогу, з ким у місці вашого перебування можна зв’язатися в разі необхідності. Зробіть копії документів.
Читаючи ці рядку, ви мимохіть думаєте, що зі мною таке ні трапиться. Та факти свідчать, жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто. Торгівці винаходять все хитріші й хитріші способи обману, на які піддаються навіть розумні й освічені люди. Ніхто не застрахований від цієї загрози. ЇЇ можна уникнути тільки знаючи про цей ризик і знаючи, як себе захистити.
Знайте, що для працевлаштування за кордоном на законній основі ви повинні мати:
- Дійсний закордонний паспорт;
- Відповідну робочу візу;
- Трудову угоду із закордонним роботодавцем;
- Дозвіл на роботу в країні призначення.
Запам’ятайте, що:
- Трудова діяльність за туристичною, діловою (бізнес) або гостьовою візою є порушенням закону.
- Зазвичай неможливо оформити робочу візу через посередників. Перш ніж погоджуватися на посередництво при оформленні візи, уточніть у відповідному консульстві, чи справді це можливо та яка вартість цієї послуги.
- Як правило, виїхати за кордон за туристичною чи гостьовою візою і вже за кордоном переоформити її на робочу неможливо. Не вірте тим, хто вам таке обіцяє.
У жодному разі не погоджуйтеся надавати фальшиві документи або неправдиву інформацію під час інтерв’ю зі співробітниками консульства
Під час подорожі та перебуваючи за кордоном:
- Довіряйте свої документи лише уповноваженим посадовим особам (працівникам прикордонних служб, поліції тощо). Ні в якому разі не залишайте свій паспорт у якості застави та не віддавайте його роботодавцям «для реєстрації» або з інших причин;
- Зареєструйтеся в українському посольстві/консульстві в країні, де ви плануєте залишатися довше ніж три місяці;
- Зберігайте копії всіх важливих документів (віза, закордонний паспорт, національний паспорт, страховий поліс, контракт, запрошення тощо) у безпечному місці окремо від оригіналів;
- Підтримуйте постійний контакт із родичами та близькими, повідомляйте їм про зміну місця роботи або проживання.
З огляду на зростаючі ризики торгівлі людьми в межах України не забувайте подбати про власну безпеку і при працевлаштуванні на батьківщині. Перевіряйте законність діяльності посередників та працедавця, уважно читайте трудову угоду та обов’язково залишайте детальну інформацію родичам та знайомим.