23 листопада відбулася онлайн-конференція «Підсумки реалізації ініціативи «Сади Перемоги» в Черкаській області», де експерти цієї ініціативи та представники Черкаської ОВА поділилися досвідом реалізації проектів із продовольчої безпеки. За результатами всеукраїнського опитування Черкащина лідирує за кількістю громад з ухваленою програмою самозабезпечення, тож своїми успіхами впровадження програми ділилися і голови громад.
Завдяки реалізації програм самозабезпечення продовольством «Сади Перемоги» громади Черкащини виростили понад 300 т овочів, третиною яких змогли допомогти військовим на передовій, ВПО та малозабезпеченим родинам регіону. Тож для підтримки громад у реалізації заходів із забезпечення продовольством проект SURGe, який фінансується Урядом Канади та впроваджується компанією Alinea International, спільно з партнерами надавав Чигиринській, Зорівській та Буцькій територіальним громадам обладнання для переробки та зберігання врожаїв – сушарки, автоклави, морозильні камери, електросковорідки, електроплити, мотоблок тощо. Зокрема, під час заходу Буцька територіальна громада отримала у подарунок сучасний трактор із навісним обладнанням від проекту SURGe та партнерів.
– Програму самозабезпечення продовольством уже ухвалили 22 територіальні громади, – відзначив Олександр Турченяк. – Ще близько 10 працюють над розробкою аналогічних програм. У цей непростий час Черкащина, як тилова область, тримає продовольчий фронт. Завдяки вирощеній агропродукції, підтримуємо внутрішньо переміщених осіб, які нині проживають в області, а це понад сто п’ятдесят тисяч осіб, направляємо допомогу на передову та в регіони, де точаться бойові дії.
– У час війни забезпечення продовольством – одне із наших основних завдань, – наголосив заступник очільника області. – На жаль, зараз ми спостерігаємо достатньо напружену ситуацію з цим. Агресія з боку сусідньої держави стала додатковим стимулом для розвитку та розширення сільгоспвиробництва. Тому підтримка аграрної галузі міжнародними партнерами є зараз надважливою.
– За даними дослідження ФАО (ООН), близько третини домогосподарств України відчувають нестачу продуктів. Одне з наших завдань – допомогти громадам розвʼязати цю проблему. Тому, крім іншого, наші експерти адаптували програму продовольства «Сади Перемоги» для громад відповідно до нових викликів і ті громади, які розуміють ризики продовольства, можуть скористатися нею на нашому сайті, – підкреслює Тетяна Лебухорська, керівниця напрямку продовольчої безпеки проекту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe).
У заході також взяли участь керівники територіальних громад Черкащини, які успішно реалізують програму «Сади Перемоги» та мають значні результати. Своїм досвідом поділилася Валентина Алєксєєвець, заступник голови Чигиринської територіальної громади; голова Буцької громади Сергій Залізняк та голова Селищенської громади Анатолій Пархоменко.
Також громади-учасниці «Сади Перемоги» забезпечувались і технікою. Так, Чигиринська територіальна громада Черкаського району отримала сушарку, автоклав, морозильну камеру, професійну електросковорідку, електроплиту, мотоблок, Зорівська територіальна громада Золотоніського району – автоклав. Також громади отримували насіння, добрива, засоби захисту рослин, банки і кришки для консервації.
Ініціатива «Сади перемоги» продовжить свою реалізацію і в 2023 році.
Відео-конференцію можна переглянути за покликанням: https://cutt.ly/qM44FAW