Про компенсацію на оплату електричної енергії

1 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України схвалив постанову № 64 «Питання надання компенсації деяким категоріям споживачів електричної енергії», згідно з якою запроваджується надання компенсації окремим категоріям побутових споживачів (крім тих, які отримують житлову субсидію) на оплату електричної енергії, спожитої у I кварталі  2021 р., у зв’язку з відміною окремих знижених тарифів деяким категоріям споживачів. Компенсація надається у зв’язку зі встановленням урядом із 1 січня 2021 року єдиної ціни на електроенергію для населення (1,68 грн/кВт*год) та скасуванням окремих пільг. 

 Хто зможе отримати компенсацію?

  1. Населення, яке проживає в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах та гуртожитках), обладнаних в установленому порядку електроопалювальними установками (у тому числі в сільській місцевості), і станом на 31 грудня 2020 р. мало право на знижений тариф.
  2. Населення, яке проживає в багатоквартирних будинках, не газифікованих природним газом і в яких відсутні або не функціонують системи централізованого теплопостачання (у тому числі в сільській місцевості), і станом на 31 грудня 2020 р. мало право на знижений тариф.
  3. Багатодітні, прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу.

 Чи потрібно споживачу звертатися до постачальника за компенсацією?

Кабмін визначив, що за механізм нарахування та отримання компенсації споживачам відповідають електропостачальні компанії, Мінсоцполітики та НКРЕКП.

Відтак, якщо Вашим електропостачальником є ТОВ «Черкасиенергозбут», Вам не потрібно нікуди звертатися і витрачати свій час – ми забезпечимо вжиття усіх необхідних заходів для отримання Вами належних коштів.


Що зміниться для споживачів?

Фактично, єдиною зміною для споживачів зазначених категорій стане дещо видозмінена «платіжка».

Тепер у рахунку за спожиту електроенергію таких споживачів зазначатиметься:

– сума, яка нарахована у цьому місяці;

– сума, яку компенсує йому держава шляхом прямого перерахунку на рахунок електропостачальника;

– різниця суми між нарахованим і компенсованим, яку і має сплатити споживач.

 Як буде розрахована сума компенсації?

Розрахунок суми компенсацій дещо різниться в залежності від категорії споживачів:

1.Для споживачів, до яких станом на 31 грудня 2020 року застосовувався тариф на електроопалення, або тариф «негазифіковані багатоквартирних будинках без централізованого теплопостачання», розрахунок вартості буде здійснено в межах 3000 кВт∙год на місяць. Таким чином, постачальник має розрахувати вартість фактичного обсягу споживання за фіксованою ціною (яка діє з 1 січня 2021 року) та за зниженими тарифами (що діяли до 31 грудня 2020 року). Різниця між цими двома сумами і буде дорівнювати сумі, яку електропостачальник подасть у своїй заявці на компенсацію;

2.Багатодітним, прийомним сім’ям та дитячим будинкам сімейного типу компенсація буде розраховуватись за вартість фактичного обсягу споживання (незалежно від обсягів споживання) за фіксованою ціною (яка діє з 1 січня 2021 року) та за зниженими тарифами (що діяли до 31 грудня 2020 року). Різниця між цими двома сумами і буде дорівнювати сумі, яку електропостачальник подасть у своїй заявці на компенсацію.

Якщо у споживачів, які мають право на компенсацію, встановлено багатотарифний лічильник, то при розрахунку суми будуть застосовані відповідні тарифні коефіцієнти за періодами часу.

Споживачам, які набули статус багатодітної, прийомної сім’ї та дитячого будинку сімейного типу (та не мали відповідного зниженого тарифу «багатодітна сім’я»), необхідно звернутися до вашого Центру обслуговування споживачів із заявою. Всі заяви для отримання компенсації розглядаються окремо і приймаються включно до 31.03.2021 року. Споживачам, які мали тариф «багатодітна сім’я» додатково подавати заяву не потрібно.

Чи можливі перерахунки суми компенсації?

Суми компенсації за будь-які розрахункові періоди I кварталу можуть підлягати перерахунку за таких обставин:

-перерахунки (уточнення, корегування) обсягів фактичного споживання;

-уточнення (зміна) списків споживачів – отримувачів житлової субсидії;

-уточнення Реєстру споживачів, які мали право на отримання компенсації.