Комп’ютерна залежність – це проблема, з якою стикаються люди різного віку. Але, частіше за все в зоні ризику знаходяться діти у віці від десяти до шістнадцяти років. Річ у тім, що саме в цей період остаточно формується дитяча психіка. Відповідно, вона знаходиться в нестійкому стані, тому багато дітлахів через низку причин стають ігроманами. Варто відзначити, що ігроманія сьогодні може спостерігатися навіть у молодших школярів та дошкільнят. Тому батькам необхідно бути особливо уважними і розуміти, в яких ситуаціях комп’ютер – це гарна розвага і помічник, а в яких він може нашкодити дитині.
КОМП’ЮТЕРНА ЗАЛЕЖНІСТЬ У ДІТЕЙ
Відразу ж варто відзначити, що комп’ютерна залежність і просто любов до ігор – це абсолютно різні речі. Так, багатьом батькам може здаватися, що вони в такому віці розважали себе інакше. Однак потрібно розуміти, що часи змінюються, технології розвиваються, тому й ігри у дітей теж стають іншими. І якщо комп’ютер сприймається дитиною адекватно, то переживати нема про що.
Однак коли це комп’ютерна залежність у підлітків, то тут потрібно вжити заходів. Тому що через такий психологічний розлад, дитина може вести себе дійсно неадекватно. Це страшно звучить, але реально бували випадки, коли підлітки нападали на своїх батьків і навіть вбивали їх через заборону на ігри.
Тому щоб визначити, чи є у дитини залежність, потрібно знати про основні ознаки і розуміти, що відбувається з незміцнілої психікою. Але, навіть якщо батьки точно впевнені в тому, що підліток хворий, все одно потрібно спочатку звернутися до психолога, а потім вже ставити діагнози.
ОСОБЛИВОСТІ КОМП’ЮТЕРНОЇ ЗАЛЕЖНОСТІ: ОЗНАКИ І НАСЛІДКИ
Існують певні поведінкові симптоми, на які батьки повинні звертати увагу. Варто відзначити, що комп’ютерна залежність підлітків в кожному конкретному випадку має свої нюанси, однак визначається деякими загальними симптомами.
Дитина проводить перед монітором більше трьох годин день, граючи або займаючись інтернет-серфінгом. Якщо ж батьки намагаються якось обмежити час, то все закінчується скандалами, сварками, абсолютним нерозумінням, часто неконтрольованою агресією.
У підлітків прояв комп’ютерної залежності дуже помітний в тому, що вони перестають спілкуватися з однолітками особисто. Якщо спілкування і відбувається, то тільки через соцмережах. При цьому дитина в основному говорить тільки про ігри та комп’ютерну техніку. А оскільки вона більше ні про що не може поговорити, більшості дітей з нею нудно.
Також, дітям із залежністю взагалі не цікаво нічого, крім комп’ютера. Вони не грають в настільні ігри, не гуляють у дворі з товаришами, не читають книг. Їх неможливо чимось відволікти і зацікавити. Підліток і комп’ютерна залежність стають чимось нерозривним. Навіть якщо дитина і погоджується щось зробити, наприклад, виконати домашнє завдання, то призом за це обов’язково повинен стати ще один сеанс гри. Іншими способами вмотивувати дитину просто не вдається. Така комп’ютерна залежність дійсно потребує лікування, оскільки діти просто гублять сенс в житті, яке навіть не розпочали. Вони стають нездатними аналізувати реальність і правильно розставляти пріоритети. Всі думки і бажання дитини так чи інакше зводяться до ігор або інтернету.
ЧОМУ КОМП’ЮТЕРНА ЗАЛЕЖНІСТЬ ТАК НЕБЕЗПЕЧНА
В першу чергу, через таку залежність можуть виникнути серйозні проблеми з психікою. Як вже говорилося на початку статті, діти і підлітки ще психічно нестабільні, тому будь-які стреси, сильні емоції призводять до того, що у них можуть розвиватися різні патології. А коли дитина повністю занурена в вигаданий світ – це серйозний удар для психіки.
Крім того, залежні діти втрачають зв’язок з однолітками або навіть не намагаються його налагодити. Через це вони починають відчувати себе зайвими в реальному світі, ще більше замикаються. Деякі стають дуже агресивними.
Крім психічних відхилень, комп’ютерна залежність впливає і на загальний фізичний стан. По-перше, коли дитина проводить біля монітора дуже багато часу – у неї починає погіршуватися зір. Також у багатьох дітей спостерігається сльозоточивість, головні болі.
Ще у залежних часто буває ожиріння. Діти не хочуть рухатися, займатися спортом. Вони постійно сидять перед монітором, там і їдять, причому, найчастіше, абсолютно нездорову, шкідливу їжу. А якщо людина їсть і грає, її мозок настільки поглинений тим, що відбувається на екрані що вона не помічає скільки з’їла. Це призводить до переїдання.
А ще відбувається зниження імунітету, тому що діти зайвий раз не виходять на вулицю, постійно знаходяться в задушливому приміщенні, тому їх організм перестає опиратися бактеріям. Що і призводить до частих простудних та респіраторних захворювань.
Надмірне захоплення комп’ютером також може призвести до порушень пам’яті і безсоння. Найчастіше таке відбувається в тих випадках, коли діти грають цілодобово, сплять по кілька годин, причому це може бути як вдень, так і вночі. У підсумку, їх мозок настільки сильно перевтомлюватися, що дитина починає плутати сон, реальність, забувати, що з нею відбувається і вести себе не зовсім адекватно.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ДИТИНА ЗАЛЕЖНА
В першу чергу, запитати у себе: чому так сталося? Так, в тому, що підліток став ігроманом, в більшості випадків винні батьки, як би вони це не заперечували. Адже сьогодні у всіх дітей є гаджети, доступ до інтернету, але чомусь одні просто грають в задоволення і не забувають про соціальне життя в реальності, а інші йдуть у віртуальний світ з головою.
Тому батьки повинні розібратися, чому їх дитині комфортніше в віртуальному світі, а лише після того, як вони зрозуміють причину, починати щось робити.
(за матеріалами інтернет видань)