Що важливо знати про сказ

 В с. Красносілля Чигиринської територіальної громади в приватному домоволодінні зареєстрований  та лабораторно підтверджений випадок сказу кота, який агресивно напав на власника після чого був вбитий господарем. За результатами лабораторного дослідження мозку тварини був встановлений діагноз «сказ»         

        В зв′язку з цим були проведені засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, рішенням якої чітко визначені межі епізоотичного вогнища, неблагополучних пунктів, а також загрозливої зони та введені карантинні обмеження.

       Сказ – особлива небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка завжди закінчується смертю, але, яку на 100% відсотків можна запобігти шляхом вакцинації після інфікування. Збудником сказу є вірус, який вражає мозок. Вірус виділяється з хворого організму тварини тільки зі слиною. Зараження сказом відбувається через пошкоджені шкіряні покриви або слизові оболочки під час укусу, через подряпини або ослинення.

        Резервуаром і переносником вірусу є лисиці, вовки, летючі миші, але основну загрозу для людей становлять домашні та безпритульні тварини, зокрема собаки та коти, які заражаються сказом на природі через покуси диких тварин.

       Поява диких звірів у денний час в населених пунктах або на господарських об’єктах вважається неадекватною поведінкою та є проявом захворювання тварини на сказ. Вірус у слині хворої тварини являється за 10 днів до появи клінічних ознак захворювання. Ось чому ветеринарний нагляд за тваринами, які нанесли покуси людям необхідно проводити впродовж 10 днів з моменту покусу для визначення його безпечності по сказу.

      Симптоми інфікованої тварини:агресивність, слабкість пригніченість, надмірне слиновиділення, відмова від їжі та води, параліч.

      Всім власникам тварин слід пам’ятати, що всі домашні чотирилапі  друзі потребують щорічного вакцинування від сказу, починаючи з 3- місячного віку, яке вбереже тварину від смертельної хвороби.

      Якщо ж трапилось так, що стався укус твариною, обов’язково необхідно протягом 15 хвилин промивати рану водою з милом,обробити місце покусу антисептиком і негайно звернутись до лікаря.

      Зважаючи на це слід пам’ятати, що проти сказу немає ефективного лікування і лише негайна вакцинація після інфікування може убезпечити людей і тварин від сказу!

 

 Чигиринське відділення

ДУ« Черкаський обласний центр

 контролю та профілактики хвороб

Міністерства охорони здоров’я»