РЕКОМЕНДАЦІЇ НАСЕЛЕННЮ, ЯКЕ ПРОЖИВАЄ В ЗОНІ ПІДВИЩЕНОЇ НЕБЕЗПЕКИ ВИНИКНЕННЯ ЛІСОВИХ ПОЖЕЖ Якщо будинок, в якому ви проживаєте, розміщується в зоні ризику, тобто може зазнати впливу від пожеж із прилеглих територій, ви маєте бути готовими захистити себе та своє майно від пожежі. Потрібно знати інформацію про пожежну небезпеку, проводити навчання серед членів сім’ї, а також практикувати дії у випадку загрози поширення пожежі на вашу територію чи будинок. Важливим чинником ризику під час природних пожеж є дороги, оскільки вони не лише часто слугують протипожежними бар’єрами, а й визначають своєчасну доставку сил і засобів пожежогасіння та швидку евакуацію населення. Тому, для забезпечення протипожежних функцій доріг потрібно постійно підтримувати їх у належному стані, а також скошувати травостій обабіч доріг, прибирати небезпечні дерева, кущі та іншу рослинність, яка може сприяти переносу вогню через дорогу. Пожежонебезпечний сезон – це частина року коли виникають або можуть виникнути лісові та інші природні пожежі (з моменту сходження снігового покриву навесні до настання стійкої вологої осінньої погоди або утворення снігового покриву). З метою попередження виникнення пожеж у природних екосистемах, населення має дотримуватись правил пожежної безпеки. Використання пожежного календаря для планування діяльності Упродовж пожежонебезпечного періоду забороняється: – випалювання трави й інших рослинних решток на землях лісового фонду та сільськогосподарського призначення, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу та сільськогосподарських угідь; – розведення багать у лісі; – заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовують для лісогосподарської мети; – паління, викидання у лісі непогашених сірників, недопалків; – звалювання та спалювання у лісових насадженнях, поблизу сільськогосподарських угідь та торфовищ сміття, будівельних залишків, побутових та горючих відходів тощо. Протягом періоду, під час якого можливе виникнення та розповсюдження пожежі, ризик шкоди життю та здоров’ю людей, а також матеріальним цінностям (будинкам, автотранспорту тощо) може бути пом’якшений за рахунок робіт, які створюють несприятливі для горіння умови (скошування сухої трави, прибирання навколо будинку легкозаймистих матеріалів тощо). Для уникнення займання будинку потрібно дотримуватися правил пожежної безпеки зовні споруди, а саме:
Приклад утримування прибудинкової території у належному, з точки зору пожежної безпеки, стані
Аварійне водопостачання Найефективнішим шляхом реагування на пожежу на початковому етапі її розвитку є самостійне гасіння з використанням води, вогнегасників, піску чи ґрунту тощо. Тому, для того щоб бути готовим до невідкладного гасіння пожежі, яка виникла або може виникнути в будинку, господарських спорудах чи просто на подвір’ї потрібно:
Улаштування резервуару з водою біля будинку Шляхи під’їзду та евакуації Для забезпечення вчасної допомоги рятувальних служб та евакуації мешканців із подвір’я та будинку потрібно:
Протипожежне облаштування вулиць (під ’їзних шляхів)
Пожежна безпека у господарських спорудах Не менш важливою ніж пожежна безпека житлових будинків є безпека господарських споруд – гаражів, майстерень, хлівів для тварин, різноманітних конструкцій для зберігання дров, сіна чи соломи, оскільки пожежі можуть поширюватися на житлові будинки чи прилеглі території і несуть загрозу для усього живого. Для уникнення можливих випадків пожеж у господарських спорудах потрібно:
Правильно облаштована майстерня Протипожежний захист сільськогосподарського майна Ретельне планування, обслуговування та ведення домашнього господарства є ключем до захисту вашого сільськогосподарського майна від пожеж та запобігання його займанню. З точки зору пожежної безпеки найбільші ризики несуть сільськогосподарська техніка та обладнання, тому під час роботи з технікою потрібно:
Безпечна робота з сільськогосподарською технікою Дії у випадку виникнення лісової пожежі та загрози її переходу на житлові помешкання Коли лісова пожежа наближається до людських помешкань, одним із найважливіших заходів є інформування населення про ризики, шляхи захисту, координацію дій. Інформація може надаватися різними способами:
транспортних засобах;
телефону;
попередженням про надзвичайну ситуацію. Отримання інформації про наближення лісової пожежі з різних джерел ! Слухайте радіо та телевізійні трансляції для отримання інформації про пожежу у вашому районі. ! Зателефонуйте до поліції та пожежної служби, якщо ви виявили пожежу, або якщо вам потрібна інформація про пожежу. Захист майна у випадку наближення лісових пожеж У випадку наближення пожежі цегляний, кам’яний чи виготовлений з інших негорючих матеріалів будинок може стати захистом людей від іскор променевої теплоти, гарячих газів і полум’я, але маючи у своїй конструкції горючі матеріали такий будинок також може зазнати шкоди від пожежі, яка наближається. Тому, якщо є загроза загорання будинку чи інших господарських споруд від лісової пожежі, яка наближається і ви вирішуєте залишатися й захищати будівлі від пожежі, тоді потрібно виконати наступні заходи:
Використання вогнегасника: – з навітряної сторони; – у рівнинних умовах зі сторони фронту пожежі Захист майна від лісової пожежі, яка наближається ! Маленькі літаючі іскри від лісових пожеж є важливою причиною спалахів будинків. Вони не спричинять загорання вашого будинку, інших споруд, якщо легкозаймисті горючі матеріали будуть видалені. Особистий захист у випадку наближення пожежі Якщо пожежа наближається до будинку чи населеного пункту потрібно перш за все подбати про збереження життя людей, влада має вжити всіх заходів задля збереження життя і здоров’я людей, організувати їхню евакуацію, якщо потрібно, визначити переміщення усіх людей у безпечне місце. Але у випадках загрози життю людям властивий панічний стан, коли людина неспроможна приймати обдумані рішення, тому задля збереження життя свого та своїх близьких варто знати, як можна вберегтися:
потрібно закрити всі двері і вікна, можна завісити всі вікна та двері вологими ганчірками (важливо щоб у будинку не було протягів, тому що свіже повітря, яке приносить кисень спричиняє розвиток пожежі);
випадку займання. Укриття людей в безпечному місці (в будинку із цегли, який знаходиться посеред населеного пункту) ! Цегляні, кам’яні чи побудовані з інших негорючих матеріалів будинки посеред населених пунктів забезпечують надійний захист від лісових пожеж. Коли наближається лісова пожежа, першочергову увагу приділяють забезпеченню безпечних умов літнім людям, дітям, інвалідам та жінкам. Навіть якщо наближення лісової пожежі не загрожує її переходу на житлові помешкання та прилеглу територію населеного пункту, існує небезпека ускладнення екологічної обстановки. Продукти згорання, які утворюються внаслідок горіння, небезпечні для здоров’я людей. Для зменшення впливу негативних факторів задимлення атмосферного повітря у результаті пожеж, рекомендується дотримуватись наступних порад:
У разі виникнення симптомів нездужання (поява ознак задишки, кашлю, безсоння) необхідно звернутися до лікаря. Шановні громадяни, не нехтуйте правилами безпеки! Бережіть себе та своїх рідних!
РЕКОМЕНДАЦІЇ НАСЕЛЕННЮ, ЯКЕ ПРОЖИВАЄ У ЗОНАХ РИЗИКУ МОЖЛИВОГО ПІДТОПЛЕННЯ ЧИ КАТАСТРОФІЧНОГО ЗАТОПЛЕННЯ Дії населення у випадку загрози виникнення підтоплення або катастрофічного затоплення
Підготуйте документи, одяг, необхідні речі, запас продуктів харчування та питної води на декілька днів, медикаменти. Складіть усе у валізу. Документи зберігайте у водонепроникному пакеті. Від’єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ, погасіть вогонь у печах. Перенесіть цінні речі та продукти харчування на верхні поверхи, горище або переставте на верхні полиці. Покладіть паливно-мастильні і токсичні речовини у місце, недоступне для впливу води. Зачиніть усі вікна і двері, при необхідності забийте вікна та двері перших поверхів дошками або фанерою.
Дії населення у зоні підтоплення або під час катастрофічного затоплення
При отриманні сигналу про початок евакуації візьміть підготовленні речі та слідуйте на збірний пункт евакуації. У разі раптового підтоплення (затоплення). По можливості, негайно залиште зону затоплення. Якщо це неможливо, підніміться на найближчі безпечні підвищення (верхній поверх,горище будинку, дах, інші підвищення). Перевірте чи немає поблизу постраждалих, за можливості, надайте їм допомогу. До прибуття допомоги сигналізуйте рятувальникам про своє місцеперебування (повісте кольорове полотно, подавайте світлові сигнали). Самостійну евакуацію можна проводити тільки у крайньому випадку, якщо вода досягла місця Вашого перебування. Для самостійної евакуації бажано використовувати човни, катери або плоти із підручних матеріалів. Евакуацію дітей на плавзасобах необхідно проводити обов’язково в супроводженні дорослих. Дії населення після підтоплення або катастрофічного затоплення Якщо будівля потрапила в зону підтоплення (затоплення), необхідно здійснити наступні заходи:
Дізнайтесь у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги постраждалому населенню. РЕКОМЕНДАЦІЇ НАСЕЛЕННЮ, ЯКЕ ПРОЖИВАЄ В ЗОНІ ПІДВИЩЕНОЇ ЗАГРОЗИ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ Наявність поблизу місць проживання підприємств що виробляють та використовують токсичні речовини у технологічних процесах, а також їх перевозять обумовлює підвищену загрозу хімічної небезпеки. Хімічні речовини, які при певній кількості, що перебільшує гранично допустимі величини концентрації, можуть призвести до загибелі, гострого чи хронічного захворювання або отруєння людей, називають небезпечними хімічними речовинами. Найбільш поширеними з них є хлор, аміак, сірководень, нітратна (азотна) кислота, січаний ангідрид. Небезпечні хімічні речовини здатні переноситись за напрямком вітру на великі відстані, проникати у негерметизовані приміщення, викликати ураження не тільки в результаті безпосереднього впливу на людей, але і через забруднену воду, харчові продукти, оточуючі речі. Характеризуються швидким настанням медичних симптомів (від 1 хвилини до години). Та утворенням зони зараження, на зовнішній межі якої 50% людей втрачають працездатність (ураження життєво важливих органів). ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ: Ознаками отруєння хлором є наступне: різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі. Ознаками отруєння аміаком є почастішання серцебиття і пульсу, збудження, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри. Під час аварійних ситуацій, окрім небезпечних хімічних речовин, внаслідок пожежі, вибуху можливе ураження іншими вражаючими чинниками (опіки, травми тощо). Існують засоби захисту від небезпечних хімічних речовин та алгоритми для зниження ступеню ураження ними. Запам’ятайте! Органи управління цивільного захисту зобов’язані надавати населенню через засоби масової інформації оперативну та достовірну інформацію про:
ЯК ДІЯТИ ПРИ АВАРІЇ З ВИКИДОМ НЕБЕЗПЕЧНИХ ХІМІЧНИХ РЕЧОВИН
! Уникайте паніки, попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, та людям похилого віку.
При підозрі на ураження пийте багато рідини і зверніться за допомогою до медичного закладу.
ліки, продукти, запас питної води та інші необхідні речі у герметичну валізу та підготуйтеся до евакуації. В очікуванні евакуації щільно закрийте вікна, двері, фрамуги, вентиляційні отвори, герметизуйте липкими стрічками, змоченими водою тканиною, папером, вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання. Надягніть засоби індивідуального захисту органів дихання (ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком). Використайте найпростіші засоби захисту шкіри (одежу), взуття (бажано гумове). За наявності, одягніть захисні окуляри. Попередьте сусідів про початок евакуації. Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
Надання першої медичної допомоги при отруєнні хлором Негайно перемістіть постраждалого із забрудненої зони на свіже повітря, щільно вкрийте, дайте подихати киснем, парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Шкіру, рот, ніс промийте 2 % розчином питної соди або водою з милом. Основним засобом боротьби з хлором є вода, за можливості – тепле молоко з содою. У разі необхідності – зробіть штучне дихання способом «рот в рот». Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно. Транспортуйте його лише лежачи. Надання першої медичної допомоги при отруєнні аміаком Негайно винесіть постраждалого із зони ураження. Шкіру, рот, ніс промийте водою. В очі закапайте по дві-три краплі ЗО % альбуциду, в ніс – оливкову олію. Транспортуйте потерпілого до медичного закладу лежачи. Забезпечте тепло та спокій, дайте зволожений кисень. РЕКОМЕНДАЦІЇ НАСЕЛЕННЮ, ЯКЕ ПРОЖИВАЄ ПОБЛИЗУ ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНИХ ОБ’ЄКТІВ У разі виникнення надзвичайної ситуації на складах зберігання боєприпасів у зону можливого ураження можуть потрапити мешканці розташованих поблизу населених пунктів. Факторами небезпеки вибухів боєприпасів є: руйнування будівельних конструкцій будинків та споруд; руйнування на газо-, електромережах; виникнення осередків загоряння, утворення завалів; руйнування систем життєзабезпечення. Додатковою небезпекою є вірогідність детонації боєприпасів та повторні вибухи. У разі виникнення надзвичайної ситуації на вибухонебезпечному об’єкті необхідно діяти наступним чином:
6. Надати допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу. 7. Потурбуватись стосовно кормів для домашньої худоби. Якщо Ви безпосередньо перебуваєте в зоні вибухів, пам’ятайте, що при загрозі вибуху потрібно лягти на живіт, захищаючи голову руками, далі від вікон, засклених дверей, проходів, сходів. В будинку найбезпечніше місце – під перекриттями або в арках проходів. Краще укриття – це підвал. Якщо поряд стався вибух, прийміть заходи до недопущення пожежі та паніки, надайте першу домедичну допомогу постраждалим. Шановні громадяни, у разі необхідності – використовуйте вищезазначені рекомендації і це допоможе Вам діяти швидко, впевнено, мінімізує збитки та збереже життя!
|