«Історія на дотик: Чигиринська фортеця»

НІКЗ «Чигирин» розпочав реалізацію проєкту, що зробить історію древньої гетьманської столиці доступною навіть для незрячих.

Нам випало жити в чудесному краю. Ми щодня ходимо вулицями, де вершилась історія України. А для багатьох побувати в Чигирині – велика подія. Люди їдуть сюди здалека, щоб воотчу побачити чигиринські історичні святині.

Хоча є певне коло людей, для яких взагалі не існує поняття «побачити». Це незрячі або слабозорі люди.

Але ж серед них – багато небайдужих, залюблених в славну минувшину нашої країни. Саме з метою зробити історію доступною для таких людей, створити їм рівні можливості з іншими та сприяти гармонійному співіснуванню та взаємодії всіх членів суспільства, в НІКЗ «Чигирин» вирішили поборотись за отримання гранту на реалізацію проєкту «Історія на дотик: Чигиринська фортеця». І вони його отримали! Цьому передувала титанічна наукова та організаційна робота науковців заповідника.

Тож відтепер Благодійний фонд соціального розвитку Національного історико-культурного заповідника «Чигирин» за сприяння Українського культурного фонду розпочали реалізацію нового проєкту, який буде втілюватись в життя протягом липня – жовтня 2020 року. Все це здійснюватиметься в рамках програми «Інклюзивне мистецтво».

Проєкт передбачає створення умов безбар’єрного доступу до пам’яток Чигиринщини для людей з порушеннями зору. Для цього планується виготовити перший на Чигиринщині об’єкт, адаптований для незрячих та слабозорих, який презентує історико-культурну спадщину краю – тактильну модель Чигиринської фортеці 1678 року. Вона виготовлена  з бронзи, і буде встановлена на Замковій горі в м. Чигирин. Ця локація буде доступною для всіх категорій відвідувачів, тож обіцяє стати новим туристичним об’єктом. 

Також в рамках проєкту передбачається облаштування території Замкової гори для відвідування людьми з інвалідністю (укладання тактильної плитки, заміна шлагбауму, маркування маршруту фарбою для слабозорих).

Партнерами в реалізації проєкту є Львівський обласний осередок ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ», Асоціація «Інклюзивного Реабілітаційного-соціального Туризму» (м.Черкаси) та Національний історико-культурний заповідник «Чигирин».

В співпраці з ЛОО ВГО «Українська спілка інвалідів – УСІ» (виконавчий директор – Оксана Потимко) буде створено буклет «Чигиринська фортеця» шрифтом Брайля та книгу-путівник по Чигиринщині в універсальному дизайні «Історія на дотик. Чигиринщина» для популяризації історико-культурної спадщини Гетьманського краю.

 Цей проєкт дозволить людям з відсутністю або слабкістю зору на дотик побачити Чигиринську фортецю, не лише почути, а й самостійно прочитати про неї, а значить стати ближчим до Чигирина та його славної історії.