Імперські амбіції Путіна та керованої ним кремлівської влади останнім часом зазнають нищівної поразки у світі. Й нині російські пропагандисти докладають значних зусиль для організації дезінформаційних операцій, які спрямовані на підрив стабільності українського суспільства і маніпулювання нашими поглядами і вибором.
Стратегічна мета цих кампаній – послабити і дестабілізувати Україну, на яку й спрямовано деструктивний вплив. Тактика проведення подібних операцій відточувалася ще радянськими спецслужбами, з часом модернізуються лише засоби їх проведення.
У сучасній інтернет-мережі постійно функціонують й ведуть боротьбу проти нашої держави тисячі російських ботів, які працюють на кремлівську пропаганду. Боти – це сторінки нереальних людей, які активно беруть участь у дискусіях, зокрема політичних, та поширюють дезінформацію. Основне їх завдання – формування громадської думки. Робиться це в інтересах замовника – російської влади.
Навіть одна людина може керувати в мережі десятками ботів, які дискутують навіть між собою. Для звичайного користувача соціальних мереж це виглядає просто як дискусія двох людей. Окрім того, боти можуть дискувати і з реальними людьми, якщо думка цих людей не збігатиметься з тією, яку вони пропагують. Існують і цілі «ботоферми» – компанії, які масово створюють несправжніх користувачів соцмереж, що дає можливість писати тисячі коментарів від ботів. До речі, одну з таких працівники СБУ нещодавно ліквідувала у Черкасах.
Вся діяльність ботів програмується та спрямовується зазвичай спецслужбами ФСБ РФ і складається з певних етапів. Спочатку шукаються і аналізуються слабкі місця та проблеми, на які будуть «тиснути» і впливати боти – економічні, регіональні, мовні. Боти максимально підкреслюють, посилюють та загострюють ці проблеми та відмінності, змушуючи людей втратити довіру один до одного. Наприклад, викликають недовіру до влади чи сварять між собою віруючих різних конфесій.
Потім боти роблять вкидання в мережу за принципом «велика брехня з крихтами правди». Тобто, розповідають про щось настільки обурливе, щоб ніхто не міг повірити, що це взагалі може бути вигадкою. Але в цю брехню додається крихта правди. Й тоді дезінформація сприймається в цілому. Найчастіше бот не працює «від себе», він ховає свою участь за іншими джерелами: ЗМІ, чутки та ін. І люди ніколи не усвідомлюють, що за цим стоїть бот.
Важливо ще й знайти спільників – людей, які сприймуть повідомлення бота і поширять його у авдиторії. Таких у мережах нині дуже багато. А якщо бота спробують викрити, він, зазвичай заперечує все, навіть якщо правда очевидна. Потім вичікує певний час і продовжує свою діяльність далі.
Щоб не стати легкою здобиччю бота, треба знати його основні ознаки. Це, в першу чергу, відсутність аватарки або ж фото з інтернету чи інших джерел. Боти часто викладають сімейні фото або фото з друзями, беручи їх зі сторінок реальних людей. Варто також перевірити, коли були додані фото. І якщо вони всі завантажені в один день, це може бути ознакою бота. Тоді для перевірки реальності людини можливо використати пошук Google по фото. Про те, що це бот, може свідчити й ім’я на кшталт: «Іван Правда» й т.п. У бота не можна побачити ознак реального життя типу: «склав іспит» чи «йду на пиво».
Задля перевірки варто прогортати хоч трохи сторінку користувача. І якщо людина створила сторінку недавно, а вже має кількасот друзів та бере участь в політичних дискусіях, ймовірно, ви натрапили на бота. Якщо бот відповідає чи коментує дуже швидко – у нього вже є заготовлені тексти. Окрім того, боти часто приховують список всіх своїх друзів і загальнодоступними є тільки спільні з ним контакти.
А як же боротися з ботами? Тут усе дуже просто. Якщо ви виявили бота, краще не просто видалити його з друзів чи ігнорувати, а й надіслати скаргу до Facebook. Чим більше скарг на нього буде від різних людей, тим більше шансів, що аккаунт справді заблокують. Можете й просто написати: «я не хочу сперечатися з ботом». Це навряд змусить бота припинити дискусію, але все ж змусить інших серйозніше ставитися до думок, які вони зараз читають. А краще взагалі не додавати людей, яких ви не знаєте. Тим більше тих, чия сторінка схожа на бота.
Якщо ж ви підтримуєте бота свідомо й розповсюджуєте подану ним антидержавну інформацію та інші види інформації, які наносять шкоду Україні та її громадянам, на вас чекає сувора відповідальність за ст. 109. ККУ «Дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади» за якою ви можете понести відповідальність від позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років до обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на той самий строк» та за ст. 110. ККУ «Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України» – від позбавлення волі на строк від трьох до п’яти й аж до позбавлення волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років або довічного позбавлення волі з конфіскацією майна або без такої.
Тож, пам’ятайте про невідворотну відповідальність та знімайте з вух локшину, яку так старанно вам намагається нав’язати російська пропаганда.
Й добре поміркуйте перед тим, як зопалу піддавшись на провокаційні дописи ботів у мережі, закликати інших до протизаконних вчинків та самому вчиняти їх.