Профілактика водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей

Водно-нітратна метгемоглобінемія – захворювання, обумовлене значним підвищенням вмісту метгемоглобіну в крові, який утворюється внаслідок токсичної дії нітратів на гемоглобін, що призводить до кисневого голодування тканин (гіпоксії).
 Групи підвищеного ризику становлять немовлята віком до 1 року, які перебувають на штучному вигодовуванні та діти до 3-х років, чутливі до нітратів особи похилого віку, хворі на анемію, із захворюваннями дихальної та серцево-судинної системи. Хворіють зазвичай немовлята, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з високою концентрацією нітратів (понад 50 мг/дм3) та нітритів. Основні симптоми хвороби у немовлят проявляються у вигляді посиніння ділянок навколо рота, рук і на стопах, тому цю хворобу ще називають «блакитний синдром немовлят», може бути блювота і пронос.
 Основними заходами по профілактиці водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей до 3 років є використання для приготування їжі та питних цілей чистої від нітратів питної води, а саме фасованої, бутильованої столової води.
 Оскільки на сьогодні практично не існує ефективних методів видалення нітратів з води в умовах децентралізованого водопостачання для запобігання виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей, передусім не слід вживати питну воду, забруднену наднормативними концентраціями нітратів, а також дотримуватись норм санітарного законодавства при облаштуванні та утриманні джерел водопостачання, при проведенні санацій та при знезараженні води децентралізованих джерел питного водопостачання, що визначені ДержСанПіНом 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної призначеної для споживання людиною».

         Дослідити воду приватних шахтних криниць на вміст нітратів можна в лабораторіях ДУ « Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб» .

         Обізнаність та відповідальність батьків є основою профілактики захворювань дітей.