Питання продовольчої безпеки набуло особливої актуальності в умовах воєнного стану. Російські окупанти знищують сільськогосподарську техніку, спалюють поля, крадуть врожаї наших фермерів, не дають змогу вивести вирощені овочів з окупованих територій. Проаналізувавши ситуацію з продовольчим забезпеченням населення в громаді, яке збільшилося більш як на 10% за рахунок переселенців, ми вирішили доєднатися до всеукраїнської акції «Сади Перемоги» та стали однією з 5 пілотних громад, які реалізують проєкт в Україні.
На першому етапі було затверджено Програму підтримки самозабезпечення Чигиринської міської територіальної громади харчовими продуктами на 2022-2024 роки «Сади Перемоги» та створено робочу групу з її впровадження.
Подальша робота стала можливою завдяки потужній підтримці міжнародних та вітчизняних партнерів у вигляді посадкового матеріалу, добрив, засобів захисту рослин, обладнання для вирощування, переробки та зберігання продуктів тощо.
Таким чином в рамках ініціативи Сади Перемоги було залучено 0,55 га земель комунальної власності (землі в користуванні Територіального центру) та близько 2000 домогосподарств, які додатково засадили близько 55,1 га земель овочами, переважно борщового набору. В результаті зібрано на землях Територіального центру – 4,8 тонн овочів, а на землях приватних домогосподарств – близько 996,3 тонн.
Більшість овочів залишилася в розпорядженні людей, які таким чином убезпечили себе від цінових ризиків. Майже 35 т вирощеної продукції громадяни безоплатно передали міській раді, яка була спрямована на потреби ЗСУ, ВПО, місцевих жителів, мешканців деокупованих громад, закладів охорони здоров’я та Терцентру. Близько 10,3 тонн свіжих та 1,6 тонн перероблених овочів знаходиться на зберіганні в якості продовольчого резерву громади.
Участь в проєкті Сади Перемоги також сприяла інтеграції ВПО в життя громади та їх самозабезпеченню продуктами харчування: більше 150 сімей з числа внутрішньо переміщених осіб почали обробляти земельні ділянки та вирощувати овочі. Восени 128 сімей ВПО отримали безоплатно по 10 курчат-бройлерів для вирощування та власного харчування.
Успіхам у вирощуванні овочів, фруктів та птиці ми завдячуємо нашим місцевим дорадникам-експертам в городництві, садівництві та птахівництві, які на постійній основі надають безкоштовні консультації всім потребуючим.
Хочемо висловити слова щирої вдячності за підтримку:
– Проєкту SURGe, USAID-AGRO, МХП Громаді за наданий посадковий матеріал;
– ТОВ «Агрії Україна» за проведену оцінку земель;
– ТОВ «Бадваси», TIMAC AGRO за добрива і засоби захисту рослин;
– Проєкту SURGe, CORTEVA за техніку для вирощування та переробки овочів і фруктів та витратні матеріали: автоклав, сушильну шафу, морозильну камеру, плиту електричну, сковороду електричну, мотоблок з навісним обладнанням (зчіпка, плуг, грунтозачепи, картоплекопалка, фреза, підгортач, причіп), харчові бочки, банки, кришки, закаточні ключі та курчат-бройлерів;
– Проєкту SURGe, Черкаській ОДА, Суспільне Черкаси за інформаційно-аналітичну підтримку.
Ми щиро віримо в Перемогу, але війна триває. Тому наступного року плануємо додатково залучити в рамках проєкту до 6 га земель комунальної власності та збільшити кількість земель в обробітку приватних домогосподарств. Для посівної кампанії 2023 року жителям громади на разі роздано 1000 насіннєвих наборів.