Обережно, кліщі!

Жителі Черкаської області були здивовані аномальною, по літньому теплою погодою на початку квітня 2024 року, що сприяло більш тісному спілкуванню людей з природою.

Але, з приходом весни не лише квітне все навколо, а й активізуються кліщі, які в поточному році вийшли із зимової сплячки набагато раніше, ніж у попередні роки. Укуси кліщів загрожують людині такими захворюваннями, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та Марсельська гарячка.

Сезон активності кліщів може тривати від березня до жовтня. Саме в цей період звертаються пацієнти з укусами кліщів.

У 2023 році Черкаським обласним Центром контролю та профілактики хвороб було досліджено на природню інфікованість бореліями 406 екземплярів іксодових кліщів з об’єктів довкілля та 143 екземпляри знятих кліщів з людей. Позитивні результати отримано у 12,2 % випадків. Слід зазначити, що кількість позитивних результатів на природню інфікованість  бореліями щороку збільшується.

У теплу погоду  в лісах і парках активізуються кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатись не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі або речах.

Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами. Укус кліща безболісний, тому що разом зі слиною він вводить в ранку анестезуючу речовину, і тільки через декілька годин виникає відчуття болю. Зазвичай дорослі кліщі, що присмокталися, людина виявляє через 2-3 дні: в цьому місці з’являється припухлість, свербіння, почервоніння.

Ураження, викликані укусами кліщів, значно різняться в залежності від виду укусів кліща. Виникають як набряки, що сверблять, висипання та червоні плями, так і глибокі руйнівні процеси в шкірі.

Першим проявом хвороби Лайма, є почервоніння  на місці присмоктування кліща, з’являється невелика червона пляма, що досить швидко – до 0,5 см за добу – колоподібно збільшується, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі та млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової серцево-судинної системи та навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а вкінці третьої доби наближається до               100 %.

Кліщовий енцефаліт – це природне осередкове гостре інфекційне вірусне захворювання з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності, іноді навіть до летальних випадків. Кліщовий  вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, блювання та порушення сну. Вірус зберігається та розмножується в організмі кліща та передається наступним поколінням. Заразитися можна не лише під час кровосмоктання, а й при випадковому роздавлювання кліща чи розчісуванні місця укусу та втиранні в шкіру зі слиною чи тканинами кліща збудника інфекції, при вживанні в їжу сирого молока інфікованих кіз, корів. Від хворої людини до здорової це захворювання не передається.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо виявили кліща на шкірі, негайно зверніться за медичною допомогою в найближчий лікувальний заклад. Якщо це не можливо, видаліть його самостійно: змастіть кліща олією (але не наливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть його разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.  Кліща слід спалити.

Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягатиме до тіла, аби легше було помітити кліщів.

Місце для відпочинку на природі звільніть від сухої трави та гілок.

Після повернення до дому з прогулянки огляньте себе і своїх супутників на наявність кліщів на тілі чи одязі. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям. Одяг, в якому ви були на відпочинку, зніміть, ретельно огляньте, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватися не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши з одягу на тіло.

Використовуйте для захисту від кліщів ефективні засоби – репеленти, які відлякують кліщів.