Протидій сучасному рабству

Днями у Черкасах відбулася акція проти торгівлі людьми «Протидій сучасному рабству».

За словами головного спеціаліста управління сім’ї, молоді та спорту Черкаської ОДА Лариси Удовиченко – торгівля людьми залишається актуальною проблемою для України.

  – Сучасні форми експлуатації людини та нові виклики, які переживає світ, створюють загрозу потрапляння в ситуацію торгівлі людьми практично всіх соціальних груп населення. По всьому світу мільйони чоловіків, жінок і дітей перебувають у рабстві у ХХІ столітті. За різними оцінками, їх нараховують від 27 до більше 40 мільйонів осіб. В Україні за роки незалежності більше 230 тисяч людей постраждали від торгівлі людьми. Більше половини потерпілих українців – це чоловіки. Серед усіх форм експлуатації найпоширенішою в Україні є трудова експлуатація – більше 50 відсотків.

Як додала Лариса Удовиченко, завдяки співпраці владних структур і благодійної організації «100% життя Черкаси» в Черкаській області 13 осіб, які потрапили в ситуацію торгівлі людьми, одержали статус постраждалих, їм надано медичну, соціальну, психологічну та правову допомогу.

Що Ви знаєте про торгівлю людьми?

Торгівля людьми – експлуатація людини. Факт торгівлі людьми завжди передбачає дію, засоби впливу, ціль; по відношенню до дітей – дія, ціль.

Дія – вербування (досягнення домовленості шляхом безпосереднього наймання, тобто запрошування і набору добровольців ніби для участі у певній діяльності), переміщення, переховування, передача, одержання людини.

Засоби впливу – примус, обман, шантаж, викрадення, використання матеріальної залежності людини або її уразливого стану, підкупу третьої особи, яка контролює постраждалого, а також шахрайство, використання службового становища, застосування чи  загроза застосування насильства.

Ціль – експлуатація людини в будь-якому виді (примусова праця, рабство або підневільний стан, звичаї подібні до рабства або підневільного стану, сексуальна експлуатація, використання у порнобізнесі, примусова вагітність, вилучення органів, проведення дослідів над людиною, використання у жебрацтві, втягнення в злочинну діяльність, використання у збройних конфліктах, усиновлення (удочеріння) з метою наживи, продаж дитини, примусове одруження, залучення в боргову кабалу).

Факти, які треба знати про торгівлю людьми

Торгівля людьми – це експлуатація людей з метою отримання вигоди.

Як правило, жертви потрапляють у трудове, сексуальне або домашнє рабство.

Особливо вразливі ті особи, які через бідність або відсутність роботи мають намір покинути свій будинок в пошуках кращого життя.

У більшості випадків люди стають жертвами торгівлі людьми через обман чи шляхом примусу.

Злочинці – як правило, люди, яких жертви добре знають і довіряють їм.

Коли люди стають об’єктами експлуатації, вони змушені працювати багато годин поспіль, або взагалі не отримуючи винагороди за свою працю, або отримуючи мізерну оплату. Крім того, жертви можуть нерідко піддаватися фізичному або психологічному насильству: загрозам, згвалтуванням, інше.

Майже завжди у жертв забирають документи і примушують платити вигадані борги.

Торгівля людьми – це глобальне явище, яке має місце в кожній країні.

Нагадуємо, що небезпеку видно не одразу. Привабливі пропозиції з працевлаштування можуть виявитися пасткою торгівців людьми. Це означає, що зароблених коштів ви не отримаєте, вас можуть бити, залякувати та змушувати виконувати небажану роботу.

         Якщо знайшли роботу за кордоном, то переконайтеся, чи все безпечно:

         1) перевіряйте інформацію заздалегідь, користуйтеся у тому числі ресурсами Інтернету;

         2) підписуйте лише документи, складені зрозумілою вам мовою;

         3) легальна праця можлива тільки з дійсною робочою візою або посвідкою на проживання;

         4) не залишайте свого паспорта в заставу та не віддавайте його роботодавцям або іншим особам;

         5) дізнайтеся контакти найближчого посольства України;

         6) тримайте копії документів окремо від оригіналів, один примірник залиште своїм близьким (чоловіку, батькам, дітям та інш. родичам);

         7) розкажіть близьким про деталі подорожі, підтримуйте з ними постійний контакт;

         8) домовтеся про кодову фразу, яка повідомить, що ви потрапили в небезпеку.

         За допомогою необхідно звертатися:

Національна безкоштовна гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів:

527 – безкоштовні дзвінки з мобільних телефонів в Україні

0-800-505-501 – безкоштовні дзвінки зі стаціонарних телефонів в Україні